Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody ZSZ w Odonowie nie jest w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

TECHNIK EKONOMISTA

Kierunek kształcenia o najbogatszych tradycjach. Pierwsi ekonomiści rozpoczęli naukę w 1954 Technikum Ekonomicznego CRS „Samopomoc Chłopska”

Szkoła posiada uprawnienia Ośrodka Egzaminacyjnego – egzaminy zawodowe odbywają się w naszej szkole.

W trakcie nauki uczniowie przystępują do dwóch egzaminów:

A.35 Planowanie i prowadzenie działalności w organizacji, (w roku 2014 zdawalność -100%),

A.36 Prowadzenie rachunkowości, (w roku 2016 zdawalność -100%).

 

OPIS KIERUNKU

Kształcenie w tym zawodzie przygotowuje do życia w warunkach współczesnego świata, wykonywania pracy zawodowej i aktywnego funkcjonowania na zmieniającym się rynku pracy. Fachowe przygotowanie do pracy umożliwi wykonywanie takich zadań jak:

  • planowane i prowadzenie działalności gospodarczej,
  • prowadzenie spraw kadrowo-płacowych,
  • prowadzenie rachunkowości,
  • wykonywanie analiz i sporządzanie sprawozdań z działalności podmiotów prowadzących działalność gospodarczą.

Atutem jest nauka programów komputerowych: InsERT GT, Symfonia, które są wykorzystywane przez firmy działające na rynku, co podnosi szansę absolwentów do znalezienia pracy. Ponadto dzięki zajęciom praktycznym umie posługiwać się różnego rodzaju urządzeniami biurowymi.

Praktyki przewidziane programem nauczania organizowane są przez szkołę w różnych instytucjach sektora budżetowego, bankowego i produkcyjno-handlowego. Dla najlepszych uczniów organizowane są płatne staże.

Podczas kształcenia uczeń ma możliwość uzyskania następujących kwalifikacji:    

  • planowanie i prowadzenie działalności w organizacji,
  • prowadzenie rachunkowości.

Perspektywy zawodowe - nabyte umiejętności zawodowe umożliwiają absolwentowi prowadzenie własnej działalności oraz zatrudnienie na wielu stanowiskach w różnych jednostkach organizacyjnych. Ekonomiści są osobami cenionymi na rynku pracy, ponieważ posiadają umiejętności samodzielnego rozwiązywania problemów występujących we współczesnych przedsiębiorstwach.

KADRA

Nauczyciele posiadający uprawnienia do nauczania w zawodzie:

mgr Teresa Gawlik – egzaminator,

mgr Aneta Grzesik,

mgr Elżbieta Kowalska – egzaminator,

mgr Mariusz Stępień.

ZAPLECZE DYDAKTYCZNO-TECHNICZNE

pracownia ekonomiczna wyposażona w komputery z oprogramowaniem InsertGt,

pracownia rachunkowości,

multimedialna pracownia języków obcych.

TRADYCJE SZKOLNE

Dzień Patrona – Dzień Ekonomisty,

Dzień Przedsiębiorczości,

Tydzień Kariery Zawodowej.

OLIMPIADY I KONKURSY

Olimpiada Wiedzy Ekonomicznej,

Olimpiada Wiedzy o Prawie,

Olimpiada Przedsiębiorczości.

PROJEKTY/KURSY

„Kompetencje kluczowe, kluczem do zatrudnienia” - Księgowość w małej firmie w sektorze hotelarstwa, Język angielski w stopniu średnio-zaawansowanym, Język niemiecki w stopniu średnio-zaawansowanym oraz zajęcia dodatkowe: Przedsiębiorczość, Doradztwo zawodowe indywidualne,

„Gotowi na wyzwania” – Matematyka, J. angielski, ABC przedsiębiorczości – jak założyć własne biuro podróży, Galactica Magellan” – własne biuro podróży,

„Edukacja zawodowa w praktyce” – zajęcia stacjonarne i e-learningowe podnoszące wiedzę i umiejętności zawodowe,

„Masz zawód – masz pracę” – zajęcia wyrównawcze matematyki, j. angielskiego, edukacji prawnej i przedsiębiorczości, doradztwa zawodowego, praktyczne poznanie zawodu.

PRAKTYKI I STAŻE

Praktyki przewidziane programem nauczania organizowane są przez szkołę w jednostkach sektora budżetowego, bankowego i produkcyjno-handlowego.

Dla najlepszych uczniów zorganizowane płatne staże w przedsiębiorstwach.

Organizowano również bezpłatne praktyki jak i bezpłatne staże wyjazdowe: Szczyrk, Busko Zdrój.

PERSPEKTYWY ZAWODOWE

Po zdobyciu kwalifikacji możesz podjąć pracę we wszystkich firmach, zajmując się:

planowaniem i prowadzeniem działalności gospodarczej,

obliczaniem podatków,

prowadzeniem spraw kadrowo-płacowych,

prowadzeniem rachunkowości,

wykonywaniem analiz i sporządzaniem sprawozdań z działalności podmiotów prowadzących działalność gospodarczą.

SPECJALNOŚĆ RACHUNKOWOŚĆ I COTROLLING

Od roku szkolnego 2016/2017 „Rachunkowość i Controlling” jest nową specjalizacją dla ekonomisty. Uczniowie tego kierunku uczą się wszechstronności i profesjonalizmu zarówno z zakresu rachunkowości, jak i nowoczesnego zarządzania przedsiębiorstwem w obszarach finansowych i operacyjnych, czyli controllingu.

Controlling jest obejmującym całe przedsiębiorstwo systemem wspomagania zarządzania strategicznego i operacyjnego przedsiębiorstwem, poprzez koordynację planowania, kontroli oraz kierowania.

Zapotrzebowanie na absolwentów tego kierunku w małych i dużych przedsiębiorstwach jest duże, zarówno na specjalizacji „Rachunkowość”, który przygotowuje do zawodu księgowego czy doradcy podatkowego, jak i „Controllingu”, którzy znajdują zatrudnienie jako kierownicy, menadżerowie oraz analitycy gospodarczy dużych firm i korporacji. Najczęściej spotykane na rynku zapotrzebowanie na pracowników ekonomistów jest właśnie na specjalistów „Controllingu” i osoby zajmujące się księgowością.

 

prac

pracekon1