Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody ZSZ w Odonowie nie jest w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

ZAKOŃCZENIE KLAS MATURALNYCH 2014/2015

 

Uroczystośćwręczenia medali „Za Zasługi dla Obronności Kraju” dla rodziców,których synowie pełnili nienagannie czynną służbę wojskową oraz ukończenia nauki absolwentów szkoły w Odonowie, która odbyła się w Zespole Szkół Zawodowych w Odonowie w dniu 24 kwietnia 2014 roku była doskonała okazją do odwiedzenia szkoły przez wielu znakomitych gości.

 

Wyróżnieniem dla Szkoły była obecność:

 • Wiceminister Obrony Narodowej Panią Beatę Oczkowicz,
 • Szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Kielcach – Pana płk Wiesława Święchowicza,
 • Przedstawicieli Politechniki Świętokrzyskiej,
 • Przedstawicieli Starostwa Powiatowego z panem Starostą Janem Nowakiem,
 • Burmistrza Miasta i Gminy w Kazimierzy Wielkiej – Pana Adama Bodziocha,
 • Wójta Gminy Czarnocin - Pani Marii Kasperek,
 • Wójta Gminy Opatowiec – Pana Sławomira Kowalczyka,
 • Wójta Gminy Bejsce – Pana Józefa Zuwały,
 • Dyrektorów szkół ponadgimnazjalnych i gimnazjalnych,
 • Przedstawicieli służb mundurowych,
 • Przedstawicieli organizacji kombatanckich.

Z szacunkiem powitano bohaterów uroczystości - rodziców, których synowie pełnili nienaganną czynną służbę wojskową.

Organizatorem uroczystości wręczenia medali „Za Zasługi dla Obronności Kraju” była Wojskowa Komenda Uzupełnień w Busku Zdroju, honor dowódcy sprawował Komendant - Pan płk Jarosław Molisak. Przebieg uroczystości był zgodny z ceremoniałem wojskowym, co potęgowało poczucie wagi i doniosłości podczas wręczenia medali dwunastu rodzicom, których trzech lub czterech synów pełniło czynną służbę wojskową. Major Andrzej Irekprzedstawił zebranym historię „Medalu Za Zasługi dla Obronności Kraju”. Burmistrz Miasta i Gminy Kazimierza Wielka – Pan Adam Bodzioch gratulując odznaczonym rodzicom, wręczył pamiątkowe dyplomy uznania.

Uroczystość zorganizowano w szkole, która od 68 lat kształci młodzież przygotowując ją do pełnienia ważnych zadań w naszej społeczności zarówno tych zawodowych jak i w wymiarze służby innym ludziom. Dyrektor ZSZ w Odonowie – Jolanta Mizio, nawiązując do charakteru uroczystości, podkreśliła, że w szkole od wielu lat przywiązywano wagę do kształcenia obronnego, strzeleckiego. Od 2009 roku w Liceum Ogólnokształcącym realizowane były dwie innowacje pedagogiczne „służby mundurowe – edukacja dla bezpieczeństwa” oraz „edukacja dla służb mundurowych”.

Kreatywna szkoła…

Nauczyciel edukacji dla bezpieczeństwa komentując prezentacją multimedialną dotyczącą historii LO, podkreślał, jak wiele działań zrealizowano w klasach „mundurowych”. Uczniowie klas „mundurowych” mieli szanse uczestniczyć w różnych zajęciach sprzyjających rozwojowi zarówno sprawności fizycznej jak i zainteresowań. Były to: szkolenia narciarskie, kurs ratownika wodnego, kurs sztuk walki, obóz szkoleniowy z instruktorami survivalu, obejmujący m.in. marsze na orientację, marsz na azymut, elementy wspinaczki skałkowej, paraalpinistykę, przeprawy wodne, trekking górski.

Wiele działań zrealizowano w formach bezpłatnych dla uczniów w ramach projektu pt: „Aktywni w edukacji dla bezpieczeństwa”, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków EFS w latach 2011 -2012.

 Specyfikę pracy w służbie wojskowej poznają uczniowie zarówno w trakcie wizyt w jednostkach wojskowych jak i podczas obozów sprawnościowo-sportowych.

W 2012 , 2013 i 2014 odbyły się już trzy takie obozy na terenie „Centrum Przygotowań Do Misji Zagranicznych im. gen. broni Władysława Sikorskiego” w Kielcach. Aktualnie uczniowie klasy I LO przygotowują się do czwartego obozu.

Cenna współpraca…

Różnorodność działań podejmowanych w klasach mundurowych wynika z faktu, że szkołę wspierają: Wojskowa Komenda Uzupełnień w Busku Zdroju, Komenda Powiatowa Policji w Kazimierzy Wielkiej, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Kazimierzy Wielkiej, Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach, Koło nr 11 Żołnierzy Wojska Polskiego w Kazimierzy Wielkiej.

Podsumowanie nauki dla uczniów klasy III LO było doskonałą okazją do podziękowania służbom mundurowym za dotychczasowe wsparcie.

Piękne zakończenie…

Kończący szkołę uczniowie klasy IV a i III LO mieli niepowtarzalną satysfakcję, ponieważ świadectwa, dyplomy, nagrody wręczali im: Pani Minister Beata Oczkowicz, Pan Starosta Jan Nowak w asyście Dyrektora oraz Wychowawców: Pani Teresy Korfel, Pani Anety Grzesik.

Podziękowania, gratulacje dla uczniów wyróżniających się w nauce, aktywnych w kształtowaniu wizerunku szkoły, podsumowano wskazówkami Władysława Grabskiego – Patrona Technikum w Odonowie:

„Powinniśmy swe życie zapełniać czynami (…)

marzeniami unosić się w przyszłość

ale rozumem trzymać się rzeczywistości”

Polsko, nasza Polsko!

Widowisko słowno- muzyczne jakie zaprezentowali uczniowie ZSZ w Odonowie na zakończenie uroczystości, było okazją do spotkania z polską sztuką i kulturą.

Zwrócono uwagę na wartości wyjątkowe, jedyne w swoim rodzaju, bo silnie związane z naszymi polskimi korzeniami.

W krótkim programie artystycznym, który nie przypominał schematycznej akademii, przywołano najpiękniejsze wydarzenia z polskiej literatury, filmu, tańca i muzyki, wykonując m.in. takie utwory jak: „Dumka na dwa serca”, „Jak długo na Wawelu”, „Powrócisz tu” , oraz najważniejszą scenę z I części „Chłopów”.

A wszystko po to, aby nie zapomnieć… aby hołdować tradycji, pielęgnować to, co ważne, piękne i nasze polskie!

W drugiej części programu zwrócono się do Absolwentów, próbując znaleźć odpowiedź na kilka sztampowych pytań: „Jak dalej żyć”?, „Jak znaleźć sens życia”, „Jaki przyjąć system wartości”?, „Jak być szczęśliwym”?

Na koniec uroczystości wszystkim Gościom i Absolwentom zadedykowano utwór „Biegnij przed siebie” również dający odpowiedź na powyższe pytania.

 

 

zak1

zak2

zak3

zak4

zak5

zak6

zak7

zak8

zak9

zak10

zak13

zak14