Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody ZSZ w Odonowie nie jest w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Dzień Edukacji Narodowej

- święto szkoły, uczniów i nauczycieli

           

12. października w Zespole Szkół Zawodowych w Odonowie obchodzono Święto Edukacji Narodowej. Popularnie jest ono określane Dniem Nauczyciela, choć nazwa ta nie obowiązuje już od dawna.Od kilku już lat w szkole w Odonowie tradycją stało się, że bohaterami głównymi Dnia Edukacji nie są nauczyciele, a uczniowie. W tym dniu odbywa się bowiem Ślubowanie Klas Pierwszych. Jest to dla nowych uczniów duże przeżycie. Rozpoczynają w końcu nowy etap w swoim życiu, który otworzy im dalszą drogę do kariery zawodowej lub naukowej.

Tobie Polsko, tobie szkoło, ślubujemy

            Jak tradycja nakazuje cała społeczność szkolna zebrała się na sali gimnastycznej aby na chwilę oderwać się od szarej rzeczywistości dnia szkolnego. Na wstępie Pani Dyrektor powitała wszystkich przybyłych, podziękowała nauczycielom za ich ciężką pracę a tym najbardziej zasłużonym w ostatnim roku szkolnym wręczyła Nagrody Dyrektora. Wszyscy nauczyciele otrzymali od uczniów życzenia owocnej pracy. Zaraz po tym miłym wstępie przewodnicząca szkoły odczytała pierwszakom tekst ślubowania. Ceremonialne ,,Ślubujemy''  młodzi ludzie wypowiedzieli z pełną powagą, co pozwala mieć nadzieję, że wiedzą po co przyszli do szkoły i czego oczekują od życia. W tym roku naukę w Szkole w Odonowie rozpoczęły trzy grupy uczniów: przyszli młodzi logistycy, informatycy i hotelarze. Można śmiało zaryzykować stwierdzenie, że są to zawody przyszłości i jeśli tylko tym uczniom nie zabraknie chęci do nauki i pracy, to w przyszłości na brak zajęcia nie powinni narzekać.

 

Na wesoło

 

            Na zakończenie zebrani na sali mogli obejrzeć część artystyczną w wykonaniu naszych bardzo utalentowanych uczniów. Zawsze w takich momentach wszyscy dziwią się, że młodzież potrafi stanąć na wysokości zadania. Pokaz talentów wokalnych i tanecznych tego dnia był na to dowodem. Scenki z życia szkoły wzorowo odzwierciedliły oblicza naszych nauczycieli, ich zwyczaje i specyfikę prowadzonych przez nich zajęć. Każdy nauczyciel poczuł się zapewne w pełni dowartościowany.

Święto Edukacji Narodowej to dla większości nauczycieli dzień, który jest potwierdzeniem, że to co robią na co dzień ma sens. To, że uczniowie nie zawsze zachowują się tak jakbyśmy chcieli czy też nie uczą się wystarczająco dużo, nie oznacza, iż nie docenią kiedyś pracy nauczycieli. Trzeba jednak dużo wysiłku i serca włożyć pracując z współczesną młodzieżą i nie lada to wyzwanie zachęcić ich do nauki i udowodnić jej sens. Jak powiedział kiedyś B. Conklin:

,,Nauczyciel to ktoś bardzo wyjątkowy, kto potrafi wykorzystać swoją pomysłowość, dobroć i dociekliwy umysł do wypracowania rzadkiej umiejętności zachęcania innych do myślenia, marzenia, poznawania, próbowania, działania!”.

         I tacy właśnie są nasi nauczyciele, a dni takie jak ten 14. października potwierdzają to w pełni.

          

dnaucz1

 

dnaucz4

 

dnaucz2