• Co to jest Kwalifikacyjny Kurs Zawodowy?

Kwalifikacyjne kursy zawodowe dają możliwość przygotowania się w krótkim czasie do pracy na stanowisku wymagającym określonych kwalifikacji.

Jest to pozaszkolna forma kształcenia ustawicznego, której ukończenie umożliwia przystąpienie do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zakresie kwalifikacji, której kurs dotyczy na warunkach i w sposób określony

w przepisach oświatowych.

Kwalifikacyjny kurs zawodowy jest prowadzony według programu nauczania uwzględniającego podstawę programową kształcenia w zawodzie szkolnictwa branżowego w zakresie kwalifikacji wyodrębnionej w zawodzie.

• Oferta KKZ w ZSZ w Odonowie

• Terminy rekrutacji

Ustala się następujące terminy postępowania rekrutacyjnego:

1.     Od 24 czerwca 2024 r. do 9 sierpnia 2024 r. do godz. 15.00 (od 12 sierpnia 2024 r. do 14 sierpnia 2024 r. w postępowaniu uzupełniającym) złożenie wniosku o przyjęcie na Kwalifikacyjny Kurs Zawodowy wraz z dokumentami oraz wydanie przez szkołę skierowania na badanie lekarskie.

2.    Do 16 sierpnia 2024 r. do godz. 15.00 (do 20  sierpnia 2024 w postępowaniu uzupełniającym) uzupełnienie wniosku o przyjęcie na Kwalifikacyjny Kurs Zawodowy o zaświadczenie lekarskie zawierające orzeczenie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do podjęcia praktycznej nauki zawodu.

3.    Do 16 sierpnia 2024 r. (do 21 sierpnia 2024 r. w postępowaniu uzupełniającym) weryfikacja przez komisję rekrutacyjną wniosków o przyjęcie  na Kwalifikacyjny Kurs Zawodowy i dokumentów potwierdzających spełnienie przez kandydata warunków poświadczanych w oświadczeniach (w tym dokonanie przez przewodniczącego komisji rekrutacyjnej czynności związanych z ustaleniem tych okoliczności) lub potwierdzających spełnienie kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym.

4.    19 sierpnia 2024 r. (22 sierpnia 2024 r. w postępowaniu uzupełniającym) podanie do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych.

5.    22 sierpnia 2024 r. do godz. 14.00 (26 sierpnia 2024 r. do godz. 14.00 w postępowaniu uzupełniającym) podanie do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych.

6.    Do 28 sierpnia 2024 r. (do  30 sierpnia 2024 r. w postępowaniu uzupełniającym) wystąpienie do komisji rekrutacyjnej o sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia. Do 3 dni od dnia wystąpienia o sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia sporządzenie przez komisję rekrutacyjną uzasadnienia odmowy przyjęcia. Do 3 dni od dnia otrzymania uzasadnienia odmowy przyjęcia wniesienie do dyrektora szkoły odwołania od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej. Do 3 dni od dnia złożenia odwołania do dyrektora szkoły, dyrektor szkoły rozpatruje odwołanie od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej.

• Warunki przyjęcia na KKZ

Kandydatami mogą być osoby, które:

• ukończyły 18 lat (absolwenci wszystkich typów szkół, absolwenci studiów wyższych, aktualni słuchacze liceów ogólnokształcących dla dorosłych, którzy decydują się na równoległe zdobycie kwalifikacji zawodowych, osoby dorosłe chcące uzupełnić wiedzę i umiejętności) oraz posiadają świadectwo ukończenia co najmniej szkoły podstawowej,
        • posiadają zaświadczenie lekarskie zawierające orzeczenie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do podjęcia praktycznej nauki zawodu w danej kwalifikacji.
      • Dokumenty wymagane przy rekrutacji na KKZ

1. Wniosek24kkzw.pdf
        2. Świadectwo ukończenia szkoły (podstawowej, gimnazjum, liceum, technikum, branżowej).
        3. Zaświadczenie lekarskie potwierdzające brak przeciwwskazań zdrowotnych do podjęcia nauki wybranego zawodu (złożone po uzyskaniu od dyrektora szkoły skierowania na badania lekarza medycyny pracy).
          Kandydaci na kwalifikacyjne kursy zawodowe sami ponoszą koszty przeprowadzonych badań lekarskich.
      • Organizacja kształcenia na KKZ

Kwalifikacyjne kursy zawodowe mogą być organizowane w formie:

• stacjonarnej – trzy lub cztery dni w tygodniu w godzinach 16:00 – 19:00,
        • zaocznej  - dwa dni w tygodniu co drugi tydzień , w szczególnych przypadkach dwa dni co tydzień (piątek od 16:00 do 19:00, sobota od 8:00 do 14:00).

Wymiar godzin oraz czas trwania jest uzależniony od kwalifikacji i formy zajęć.

Podczas składania wniosku kandydat może wskazać preferowaną formę kształcenia.

• Jakie możliwości stwarzają Kwalifikacyjne Kursy Zawodowe?

1. Uzyskanie zaświadczenia o ukończeniu kwalifikacyjnego kursu zawodowego
        2. Możliwość przystąpienia do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje  w zawodzie, w zakresie danej kwalifikacji, przeprowadzanego przez okręgową komisję egzaminacyjną
        3. Otrzymanie świadectwa  potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie po zdaniu egzaminu zawodowego w danej kwalifikacji
        4. Możliwość uzyskania dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe w określonym zawodzie dla osoby, która zda egzaminy z zakresu wszystkich kwalifikacji wyodrębnionych w danym zawodzie oraz posiada poziom wykształcenia wymagany dla danego zawodu.

• Odonów 54
        28-500 Kazimierza Wielka